Několik postřehů z Nožířských slavností 2023

Policie, policejní vrtulník, armáda, hasiči, rytíři, fotbal, hudba, dobré jídlo, soutěže pro děti, zdarma návštěva Muzea nožířské tradice - to byly hlavní body soboty 5. srpna v Mikulášovicích, kde se uskutečnil už 8. ročník Nožířských slavností - festivalu pořádaného společností Mikov s podporou města Mikulášovice.

What you shouldn't miss at this year's Knife Festival

This year's Knife Festival will bring a rich programme. That is why we would like to draw your attention to some of its interesting points, which might be overshadowed by the premiere of the new knife of the Football Legends edition with Vladimír Šmicer.

Knives are (not) thrown

As young children, we often heard from leaders and parents at camps and trips, "No throwing knives!" Usually it was when we took out our Fishies or even bigger closing knives and tried to see if they would stick in a stump or a log. (We were well-behaved, so of course we knew not to stab a live tree).

Camp knives

Tents, field kitchens, morning warm-ups, night watches, swimming, flag-raising, campfires - all this belongs to the summer camps we almost all went to as children, we remember them with nostalgia and send our children to them again.

We also think about fishermen

The two holiday months are an opportunity for those of us who have outgrown the school to relax, recreate and recharge our batteries. For example, going fishing early in the morning, sitting down by the still quiet river, casting a rod and thinking - this is an ideal time for anyone who has experienced the beauty of fishing. It's not for nothing that they say that time spent fishing by the water doesn't count towards life.

We are fully preparing for this year's Knife Festival

Just like last year - on the first Saturday in August, namely 5.8.20233 at 12:00, the traditional Knife Festival will begin in the sports complex in Mikulášovice. And this year there is also something to look forward to.

Vezměte svůj nůž Mikov na dovolenou a soutěžte s námi na Instagramu

Prázdniny doslova klepou na dveře a tak finišujeme s přípravami a balením na dovolenou. Pro mnohé z nás je nepředstavitelné, že by s sebou nevzali svůj nůž. A proto jsme  pro vás na Instagramu připravili drobnou soutěž - jen tak pro radost. No shop like a shop

It is well known that Mikulášovice, a small town in the north of the country in the region of Bohemian Switzerland, is the headquarters of our company. The Museum of Cutlery Tradition, which is located in the Tourist Information Centre in the very centre of the town, is also very popular. However, it is not so well known that there is also a specialised shop selling our knives in the same building.

I celníci nosili meče

Celníky dnes nejčastěji potkáváme na dálnicích, kde kontrolují projíždějící kamiony nebo o nich čteme v souvislosti se zadržením kontrabandů pašovaného zboží. K mužům a ženám v černých uniformách neodmyslitelně patří pistole za pasem. Představa, že by místo ní nosili po boku malý mečík, nám připadá absurdní.