Mikov and Narex Bystrice - Combination of two traditions

When in January 2019 our company bought a manufacturer of hand tools Narex Bystrice, it was a decision, which was aimed to connect and support production and trade in our country, not only in Czech Switzerland but also and under Blaník, Bystřice. Less than a year of cooperation confirms that this was the right way.

Soutěž v časopise Svět myslivosti

Myslivci a lovci patří mezi naše nejlepší zákazníky. Uvědomujeme si, že pořádný nůž patří k jejich výbavě stejně tak, jako přesná kulovnice či brokovnice nebo kvalitní obuv.

Letní prázdninová fotosoutěž zná svoje vítěze

Na začátku prádznin jsme pod názvem „Nůž Mikov na prázdninách“ vyhlásili tři kategroie souěže o nejlepší fotografie. Do uzávěrky na konci září nám přišla necelá stovka příspěvků ze kterých jsme nyní vybrali vítěze.

Stovka- a Universal Knife

When you go out don't forget a tie, jacket, wallet, and cellphone. But when you go to the forest, wear outdoor clothing, backpack, quality shoes, and bike jersey. What about knives? It is also necessary to choose your knife according to the occasion - a special one for hunting, another for cutting overgrown terrain and another for cooking. And then there are universal knives that will not disappoint, although as with all universal things, it is at the cost of some compromise. This universality and compromise, however, is not a disadvantage, but just a characteristic feature.

Knives are sharp and pointed - so far

Brexit is not the only trending topic in the UK nowadays. Safety is also a big issue. Of course, there have already been a series of knife killings in the country, and people want a solution. An interesting contribution to the debate, reported by The Telegraph (and in our server Echo.cz), is a petition that asks the government to ban or at least radically restrict the sale of sharp-tipped kitchen knives.

The real power of neodymium magnets

Among the office supplies, which, besides knives and industrial connectors, are another very important part of Mikov's production program, include magnets. Of course, these can be common ones, which we offer in various colors, but also neodymium, which is an interesting material.

Why you should subscribe to our newsletter

We've put together for you a few points why we believe that our newsletters are useful and worth subscribing. We hope you'll find a reason to subscribe to them if you haven't already or recommend it to your friends and colleagues.

Proč jezdíme na výstavy nožů

V sobotu 7. 9. a v neděli 8. 9 bude v Příbrami již 28. ročník tradiční výstavy Nože 2019. Samozřejmě, nebudeme chybět - nejen jako partneři, ale také jako ti, kteří budou mít na výstavě jeden z největších stánků.

Jak na reklamace nožů?

Může se stát, že nůž, který si od nás zákazník zakoupí, bude vykazovat nějakou výrobní vadu nebo se na něm závada projeví jeho používáním. Důvodů může být celá řada - od skryté vady materiálu až třeba po chybu, ke které došlo někde v procesu výroby. Pokud je nůž v záruce (a tu mají naše nože 7 let), má v případě výrobní vady každý nárok zdarma na opravu nebo výměnu. Jak správně postupovat?