We're a team

He says to himself, who sees photos of machines from our workshops - this is a standard industrial factory. But it is not that simple. Yes, you will find presses, grinders, lathes, hardening furnaces, milling machines. However, what is at the end of production is not a component that is consumed and discarded in a very short time. At the end of our efforts, there is a knife!

How not to cut yourself in the kitchen? Ten safety rules when working with a knife

Grilling, baking, and cooking in the kitchen, in general, are hobbies and sources of joy for many of us. But the kitchen is also a place where you need to be vigilant because there is a risk of burns, scalding, or even very unpleasant cutting injuries with kitchen knives.

Rok 2020 je za námi

A chtělo by se říct - konečně, protože patřil k těm nejsložitějším, které jsme poslední dobou všichni prožívali. Složitá doba tak i před nás postavila nové výzvy, se kterými jsem se museli vyrovnat. A za to, že jsme to dokázali, patří poděkování i vám, našim zákazníkům. Děkujeme vám za věrnost naší značce, za zpětnou vazbu, kterou jste nám poskytovali, i za náměty, které od vás dostáváme.

Engraving

Having your logo, name, or even a year on the knife is becoming more and more popular. Even an utterly ordinary knife suddenly gets this mark of uniqueness and becomes an unmistakable original for the owner. Návštěva na Generálním štábu Armády České republiky

Protože jako firma stabilně podporujeme Vojenský fond solidarity, měli jsme čest ve čtvrtek 19. listopadu 2020 osobně představit nůž Storm, který uvádíme v rámci projektu Válečný veterán, náčelníkovi Generálního štábu Armády České republiky aramádnímu generálovi Aleši Opatovi a brigádní generálce Lence Šmerdové.

Edice Válečný veterán pokračuje nožem Storm

Ne každý z nás může aktivně psát historii. Ale úplně každý si však můžeme významné historické milníky připomínat a inspirovat se jimi. My tak činíme právě nyní zahájením prodeje číslované řady nože Storm z edice Válečný veterán, který odkazuje na první zahraniční misi Československé armády v roce 1991.

It's going to be Christmas again this year

Maybe it seems trivial to you, when it happens every year, what else it should be in December. But this year is not like any other.

Taurus is our gift for the birthday of our republic

The national holiday on October 28 is the birthday of our republic - this year is one hundred second. That is why we want to congratulate our republic by issuing a new army knife for tank troops - Taurus. Birthdays are worth remembering, even though today is a difficult time and we can't meet for any celebrations.

Rybička Nespresso - naše výzva a především radost

Spojit řemeslnou tradici se skvělým designem a světoznámou značkou je výzva, která se neodmítá. A proto jsme ani na okamžik nezaváhali, když jsme byli osloveni k účasti na projektu nové limitované edice nože Rybička pro Nespresso, za jejímž vzhledem stojí designéři Olgoj Chorchoj.