Výstava Tango 23 Repetitor skončila, pomoc veteránům zůstává pro Mikov prioritou

30. října 2023

V pátek 27. října bylo možné si naposledy prohlédnout v mikulášovickém Muzeu nožířské tradice výstavu věnovanou osoudům vojáků české mise OSN na pozorovacím bodě Tango 23 - Repetitor, která byla 5. srpna 1995 tragicky ukončena při chorvatské operaci Oluja.

Výstavu si za dobu trvání prohlédlo 2300 návštěvníků, u nichž budila velký zájem a přicházely se s níi rovněž seznámit celé školní třídy. Událost, která pro mnohé žáky základních škol patří někam do šedivé minulosti, tak pro ně díky společné aktivitě firmy Mikov a bývalých příslušníků jednotky UNPROFOR mohla získat konkrétní rozměry.

Mikov také o příběhu veteránů z Tanga 23 Repetitor natočil dokumentární film, který na portálu Youtube dosud vidělo přes 2,5 tisíce diváků. Film si můžete prohlédnout zde.

Jedním z cílů výstavy bylo upozornit na dražbu 2 kusů vojenských nožů Repetitor, které firma Mikov speciálně vyrobila se jmény obou padlých vojáků Luďka Zemana a Petra Valeše a v čepeli zalitými střepinami minometného granátu, který tragédii způsobil. V otevřené dražbě na portále Aukro se nože vydražily za celkovou částku 95 700 Kč, která bude věnována na pomoc válečným veteránům. 

Setkání veteránů v Mikulášovicích

Velkým překvapením pro všechny bylo zjištění, že oba nože vydražil jeden z bývalých účastníků mise, který si ale přál zůstat v anonymitě. A tak je pravděpodobné, že oba nože bude možné ještě v budoucnu na podobných výstavách zahlédnout.   

Firma Mikov, která vyrábí kompletní nožířský sortiment, kancelářskou a spojovací techniku a do jejíž skupiny patří i výrobce ručního nářadí Narex Bystřice, považuje za čest, že může s vedením Armády České republiky spolupracovat na pomoci českým válečným veteránům. Konkrétně to vyjadřuje především dlouhodobým Projektem válečný veterán, který již přinesl Vojenskému fondu solidarity přes 300 tisíc korun.