Lovecké nože

16. října 2023

Podzimní lovecká sezóna je v plném proudu. Každý myslivec ví, že musí do lesa vyrážet patřičně připraven, aby zvládl všechno, co ho na lovu může potkat. Důležitou součástí myslivecké výbavy je proto samozřejmě i kvalitní lovecký nůž.

Nože jsou s lovem spojeny již od pravěku, kdy dávní lovci zpracovávali své úlovky pomocí pazourku. S postupujícím technickým vývojem byl pazourek nahrazen nejdříve bronzovým a nakonec železným loveckým nožem, a nože se postupně začaly specializovat podle způsobu použití. 

Nejrozšířenějším z nich býval lovecký tesák. Dočíst se o něm můžeme již v Kosmově kronice, kde se však používal ještě jako osobní zbraň. Tesákem býval vybaven prakticky každý lovec, který ho používal k doražení zvěře při jejím dosledování. Mikov lovecký tesák vyrábí pod obchodním názvem King.

Dalším loveckým nožem býval takzvaný zavazák, kterému jsme letos věnovali samostatný blog. Mikov má lovecký zavazák samozřejmě také v nabídce.  

Oblíbené jsou dnes také univerzální lovecké nože s pevnou čepelí. Mikov je nabízí buďto v základním provedení Klasik nebo v luxusnějším provedení Special.

Asi nejpraktičtější jsou ale pro většinu myslivců lovecké nože zavírací. Podle některých autorů se u nás objevily až kolem roku 1950, ale nožířské továrny v Mikulášovicích je vyráběly již před druhou světovou válkou. Lovecké zavírací nože firmy Mikov jsou vybaveny pojistkou čepele a zákazníci si mohou zvolit, zda chtějí další vybavení jako je například pilka nebo párák. 

Mikov v současné době prodává čtyři typy zavíracích loveckých nožů. Rozměrově nejmenší z nich mají obchodní jméno Fixir. O něco větší lovecké nože s elegantním designem, ovšem jen s jednou čepelí, se jmenují Hablock, nože střední velikosti Hubert a největší pak Hunter.