5. června 2023

I celníci nosili meče

Celníky dnes nejčastěji potkáváme na dálnicích, kde kontrolují projíždějící kamiony nebo o nich čteme v souvislosti se zadržením kontrabandů pašovaného zboží. K mužům a ženám v černých uniformách neodmyslitelně patří pistole za pasem. Představa, že by místo ní nosili po boku malý mečík, nám připadá absurdní.
More ...

29. května 2023

It's named Handy

It stands somewhat unfairly in the shadow of hunting, kitchen or military knives, yet it is a knife that is almost irreplaceable in its field. And it's appreciated not only by professional waiters and bartenders, but by all of us who need to open any bottle at home, whether in the kitchen or at a summer barbecue. Handy nife is equipped with a corkscrew in the first place. Without it, opening a bottle closed with a cork stopper is practically an unsolvable problem.
More ...

21. května 2023

Guru inspired by Nepal

It's not exactly a knife, it's not exactly a sword, it's a type of chopping weapon that can be classified in a fairly broad group of so-called machetes. Large chopping weapons, also designed for work, have been developed independently all over the world. Our Guru has its roots in Nepal, where the kukri knife was born among the Gurkha hill people.
More ...