23. března 2020

We will get through this together

The whole planet is experiencing difficult times. The virus unexpectedly interfered with everyone's plans. On social networks, news about an epidemic is usually added by a #spolutozvladneme hashtag that speaks for itself. Keep your fingers crossed for this not only now, but also when the virus disappears.
More ...

15. března 2020

Rybička proti koronaviru

Jako tradiční česká firma chceme také v současných složitých okolnostech přispět naší zemi. Uvědomujeme si, že kromě nezbytných hygienických a bezpečnostních opatření je také třeba pomoci dětem smysluplně a užitečně vyplnit volný čas. A právě zde vidíme místo naší Rybičky, která by v dětech měla vedle rozvíjení kreativity probudit i pocit sounáležitosti s těmi, kteří bojují s epidemií v první linii. Vyhlašujeme soutěž, která má pomáhat - soutěž o nejhezčí ozdobenou Rybičku - ať již barvami, kamínky nebo jinou technikou.
More ...

8. března 2020

Fish meat without bones? Try filleting

According to the Czech Fishing Association, Czechs consume only 4 kilograms of fish per year. Moreover, since 1961 the consumption of fish meat has not increased. However, nutritionists find it ideal if we consume at least 17 kilograms of fish meat each year.
More ...