How was this year's IWA? Predator, tactical knives and Cube dominated

Mike's stand at the 50th anniversary IWA show in Nuremberg was traditionally in hall number 5. And since the overall evaluation of the exhibition will certainly be the subject of articles in specialized magazines, we will look back at it from the perspective of the exhibitor.

Handle: stabilized bone

The traditional and durable material for knife handles is stabilized bone. Not only does it look nice, but it also has excellent properties. Knives with handles made of stabilized bone are therefore among the quality products with a high level of craftsmanship. Mikov uses them on Predator knives with damascus steel and RWL steel blades.

Spona na noži - ano nebo ne?

Rozhodujete se pro koupi zavíracího nože? Kladete si otázku, jestli si koupit nůž se sponou nebo bez ní? V nabídce Mikova jsou nože obou variant. Následující text by vám měl pomoci v tom, abyste zvážili výhody i nevýhody a rozhodli se tak, aby to pro vás bylo optimální řešení.

Mikov will not be absent at the 50th IWA exhibition in Nuremberg

Every year, the international trade fair IWA OutdoorClassics takes place at the Nuremberg Exhibition Centre. The exhibition was founded in 1973 under the name "IWA Internationale Waffen-Ausstellung" (International Weapons Exhibition). The founder was Dr. Gerhard Wirnsberger, at that time head of the German Hunting and Shooting Association (Deutscher Jagdschutz-Verband e.V.).

Children and knives - do they go together?

Every child sooner or later encounters a sharp knife. Most often it is at home, in the kitchen, but it can also be on a trip in the countryside or perhaps somewhere visiting friends in the garden. The best protection against being seriously injured by a knife is to teach him respect and technique in how to handle a knife.

Nože na pečivo

Mikov nabízí svým zákazníkům bohatou nabídku kuchyňských nožů. Najdeme mezi nimi univerzální nože, které zvládnou každou práci s potravinami, ale také nože poměrně úzce specializované na určitou činnost. Jejich typickým zástupcem je nůž na pečivo s ozubeným ostřím. Proč by takový nůž neměl v naší kuchyni chybět?

Poděkování na závěr roku 2023

Konec roku je pro nás pravidelnou příležitostí k ohlédnutí a zhodnocení. Rok 2023 nebyl pro český průmysl a ekonomiku vůbec jednoduchý. Všichni jsme se museli vypořádat s celou řadou výzev a Mikov v tom nebyl výjimkou. Přesto se za uplynulými 12 měsíci ohlížíme v dobrém.

Dárky na poslední chvíli, které nezklamou

Stále se nemůžete rozhodnout, čím na Vánoce obdarovat své blízké? Máme pro vás několik tipů, které vám mohou pomoci s rozhodováním. Nechceme ani tak popisovat technické vlastnosti a výhodnost nákupů, ale ukázat, jak dárky z Mikova mohou pomoci vánoční rodinné pohodě, protože o tu jde v těchto dnech především.

Adele - folding knife for ladies handbag

With knives, it doesn't really make a difference whether they are designed for women or men. Kitchen knives, gardening knives, hunting knives, military knives or outdoor knives serve equally well whether they are held by a man's or a woman's hand. However, the situation is a little different in society. A knife may be useful for solving small technical problems in the theatre, but women's handbags are not ideal for standard closing knives.