Vyřezávání nožem

18. března 2024

Řezbářství je ušlechtilým koníčkem. Řezbáři používají specializované řezbářské nástroje, které vyrábíme v našem závodě Narex Bystřice. Přesto může pro vyřezávání sloužit i zavírací nůž Mikova. Nejčastěji se do vyřezávání nožem pustíme třeba na dovolené, na výletě nebo při táboření.

Pro vyřezávání samozřejmě můžeme použít jakýkoliv nůž, svůj úkol dobře zvládne i jednoduchá Rybička, kterou Mikov a jeho předchůdci vyrábí již více, než sto let. Když však s takovou činností počítáme dopředu, je vhodnější vybrat si nůž s pojistkou proti zavření čepele. Když se soustředíme na detailní a přesnou práci, je totiž důležité dbát i na bezpečnost. Proto je třeba, aby byl nůž stabilní.

Při volbě typu pojistky záleží pouze na vašich preferencích. Mikov má na nožích Fixir, Hablock, Hunter, Hubert a Crocodile pojistku backlock. Výhody této pojistky si můžete přečíst zde. Nože Zero, Praktik a Elipt v sobě mají pojistku linerlock. I o ní si můžete přečíst v našem dřívějším blogu. Každopádně bychom nože s pojistkou měli volit tehdy, když se chystáme pracovat s tvrdým dřevem. 

A co v přírodě vyřezávat? Připravili jsme pro vás několik námětů. Když dáme stranou obvyklé seříznuté pruty na opékání buřtů nebo náhradu za zapomenuté stanové kolíky, může to být třeba dřevěná lžička nebo vidlička. Mikov pro turisty  má v nabídce nůž Piknik, patřící mezi nože Stovka, který vidličku obsahuje. Ale používat vidličku vlastnoručně vyrobenou je určitě romantické. 

Skvělou zábavou, kterou ocení zejména děti, je také vyřezávání lodiček z borové kůry. Na vyřezávání pak obvykle navazuje i dramatický závod v horském potoku. A samozřejmě, nemůžeme vynechat i naprostou jarní klasiku - píšťalku z vrbového proutí s recitací starobylé básničky „Otloukej se píšťaličko“. A po dokončení si můžeme otestovat, jestli na ni dokážete písknout hlasitěji, než na píšťalku, kterou vyrábí Mikov.

Možností k vyřezávání nejrůznějších ozdob, šperků nebo doplňků k táboření je celá řada. Pokud se do vyřezávání pustíte, a pochlubíte se nám fotografiemi svých výtvorů, rádi je na sociálních sítích Mikova zveřejníme. Přejeme vám dobrou zábavu.  A mimochodem, kdyby vás vyřezávání v přírodě zaujalo natolik, že byste se mu chtěli věnovat hlouběji i doma, začít můžete třeba řezbářskou sadou Start