Pojistka linerlock

16. února 2020

Pro zabezpečení zavíracích nožů před samovolným zavřením se využívá několik systémů pojistek. V našem blogu jsme se již věnovali systému backlock, který je znám především z loveckých nožů Fixir. Dnes se chceme podívat na druhý systém - linerlock.

Tato pojistka byla vynalezena americkým nožířem Michaelem Walkerem v osmdesátých letech minulého století. Na rozdíl od backlocku není zapotřebí, aby na hřbetě nože bylo zvenčí umístěno nějaké tlačítko, pojistka je zabudována do nože samotného. 

Funguje tak, že v noži je je umístěn kovový list, kterému se říká vložka. Ta se napíná, když se nůž otevírá, a po jeho úplném otevření se uvnitř rukojeti zapře o konec čepele. V okamžiku, kdy pak chceme nůž zavřít, vložku posuneme do strany a čepel se uvolní. 

V našich nožích najdete linerlock například u zavíracích nožů Praktik nebo elegantních outdoorových nožů Hiker.

Každý z pojišťovacích systémů má svoje klady i zápory. Při použití linerlocku je třeba počítat s tím, že uvolnění pojistky bude vyžadovat trochu větší přesnost a jemnost než u backloku, kde se pojitka uvolní pouhým tlakem dlaně na hřbet střenek nože. Výhodu naopak je, že nemůže dojít k nechtěnému uvolnění čepele při hrubší manipulaci s nožem.