Když se řekne damascenská ocel

29. května 2019

Damascénská ocel je také familiérně nazývána damašek. Je to podle hlavního města Sýrie, přes který bývala dovážena z Indie. Dnes pod tímto názvem rozumíme materiál, který se skládá z více druhů oceli, které jsou složeny do vrstev a kovářsky svařeny. Ovšem dříve to bylo ještě trochu něco jiného

Historická damascenská ocel se používala zejména na bojové meče. Byla tak pevná, že takovou zbraní bylo možné proseknout nepřátelské brnění a zároveň šlo meč bez poškození ohnout od špičky až k rukojeti.

Výroba historické damascenské oceli byla velmi drahá, a hlavně byla tajná. Staří mistři si její tajemství předávali z generace na generaci a často si ho brali také s sebou do hrobu. Důsledkem toho je, že dnes již málokdo ví, jak se tato ocel vyráběla.

Její místo proto zaujalo to, co se dnes za damascenskou ocel všeobecně považuje - materiál vzniklý několikánásobným skováním, překládáním a opětovným skováním pásů ocelí různých vlastností. Jejich pozdějším naleptáním vznikne specifický vzor, kteří mistři umí rozvinout do nebývalé krásy. Ovšem zejména kombinace tvrdé a křehké oceli s ocelí měkkou a ohebnější dá vzniknout materiálu s jedinečnými vlastnosmi.

Damaškovou ocel vytvářejí někteří kováři sami, dá se ale také nakupovat od výrobců. Mikov damaškovou ocel využívá pro luxusní edice nůžů. Samozřejmě mezi ně patří vyhazovací nože Predator, zejména v provedení Jaguar, ale najdeme ji také u čepelí v luxusních variantách klasické Rybičky.