Umělá inteligence oživuje historii nožířského řemesla v Mikulášovicích

26. června 2020

Nostalgie starých, černobílých fotografií k nám nechává promlouvat už dávno minulé časy, kdy nejen nikdo neznal mobilní telefony, zavedena elektřina do domů byla vzácností, kdy Mikulášovice lidé znali pod jméne Nixdorf a kdy lidé na nich zobrazení nemají ani tušení, co přinese doba, která je před nimi.

Umělá inteligence ale dokáže tyto staré fotografie kolorovat a vše na nich se nám najednou zdá současnější. Nebýt zobrazení starých strojů a anachronických účesů a oblečení, lidé z minulosti vypadají jako naši současníci. 

nožíř kolorovaný

Staré stroje, které byly poháněny transmisemi, výrobní postupy broušení a ostření nožů, které na první pohled vypadají nepohodlně a nebezpečně, kanceláře plné výkresové dokumentace kde se nikomu ani nesnilo o její digitální podobě - to vše ale stálo za vznikem mimořádně kvalitních nožů, kterými zdejší nožíři dobývali nejen země Rakousko Uherska, ale celou Evropu a zámoří. 

nožíř

Některé z historických unikátů si můžete prohlédnout v našem muzeu, které je pro vás otevřeno denně v Mikulášovickém informačním centru. A když ho navštívíte, můžete si v jeho prodejně koupit nože z naší současné produkce - ať již vás zajímají nože lovecké, vojenské nože, nože pro řemeslníky, nože na výlet nebo noze, které vítězí v designových soutěžích - to vše samozřejmě s naší značkou Mikov.

pracoviště nožíře

A jestliže se k nám v dohledné době nedostanete, nože Mikov vám zároveň nabízí i náš e-shop.

nožířská dílna  dílna

transmise transmise

 brusírna přípravna výroby