Ohlédnutí za Nožířskými slavnostmi

18. září 2022

Je tomu deset let, kdy se v 12, května 2012 v Mikulášovicích uskutečnily první Nožířské slavnosti. Od té doby se nekonaly pravidelně každý rok, nejdelší přestávku přinesla nedávná epidemie koronaviru, a tak se letos 6. srpna uskutečnil teprve 7. ročník. Jaký byl?

Nové bylo místo konání. Ve spojení s 90. výročím koupaliště v Mikulášovicích se ze dvora Mikovu a centra města slavnosti přenesly do sportovního areálu. Právě díky tomu mohly nabídnout mnoho nového, i když spojení s Mikovem samozřejmě zůstalo.. 

Nožířské slavnosti

Co se však naopak nezměnilo nebo spíše ještě posílilo, byla podpora města v čele se starostkou Miluší Trojanovou, a firmy Mikov a jejího ředitele Karla Ježka. A nejednalo se zdaleka jen o podporu finanční a organizační, ale také o zaštítění akce svými jmény, díky čemuž do Mikulášovic přijaly pozvání významné osobnosti. To vše by ale k úspěchu zdaleka nestačilo, kdyby se do příprav nezapojily desítky dalších nadšenců v čele s duší slavností Petrem Procházkou. 

Nožířské slavnosti

Nožířské slavnosti jsou velkou oslavou toho, že v Mikulášovicích stále přetrvává kvalitní nožířské řemeslo a že mohou patřit mezi světová města s touto výrobou. Není to samozřejmostí, protože v řadě měst Evropy již tato výroba pod tlakem globalizace zanikla a v Mikulášovicích pokračuje jen díky nasazení firmy Mikov, která se kvalitou své produkce dokázala nejen udržet na domácím trhu, ale proniknout i do zahraničí. Nože Predator, UTON, Pocket a samozřejmě Rybička jsou na nožířském trhu osvědčenými pojmy. 

Nožířské slavnosti

Proto v centru pozornosti Nožířských slavností samozřejmě byly především nože. Již tradiční účast Armády České republiky s excelentními ukázkami boje s nožem muž proti muži samozřejmě nemohly chybět ani letos. Přibyla však také ukázka bojové techniky vojenských chemiků z Liberce a armádní rekrutační stánek. 

Nožířské slavnosti

A díky slavnostem mohly Mikulášovice přivítat již druhou generálskou návštěvu za poslední dva roky. Zatímco vloni, při příležitosti udělení Čestných odznaků pro vedení firmy Mikov, si výrobu prohlédl náčelník generálního štábu Aleš Opata, slavnosti letos navštívila první česká generálka Lenka Šmerdová, která má v rámci armády na starosti mimo jiné péči o válečné veterány. V té se Mikov angažuje projektem Válečný veterán, kdy z výtěžků prodejů nože Storm a Repetitor přispívá na Vojenský fond solidarity. 

Nožířské slavnosti

Vedle armády samozřejmě nechyběly ukázky historického šermu skupiny Alotrium, svoje umění předvedl i několikanásobný mistr Evropy ve vrhu nožem Lubomír Žižka a o svoje zkušenosti z Rallye Paříž - Dakar se dělil závodník Ondřej Klymčiw. Svoje stánky zde samozřejmě měly i místní Mikulášovické spolky. Zajímavé show předvedli profesionální potápěči a sbor dobrovolných hasičů, který představil v praxi u cvičného zásahu nový záchranářský nůž Mikova - Rescue. 

Nožířské slavnosti

Naprostou novinkou slavností pak byla dvojice fotbalových utkání. Nejprve se klub dívčí kopané Sparta B utkal s A týmem FK MIkulášovice (který nad děvčaty zvítězil 3:1) a následně stará garda Mikulášovic svedla srdnatý boj s výběrem internacionála Jana Bergera. Zde byl výsledek přesně opačný, Mikulášovice podlehly 1:3. Nebylo se co divit, vždyť proti nim vedle Jana Bergera  nastoupily skutečné legendy jako Ladislav Vízek, Tomáš Řepka nebo Lubomír Mistr.

Fotbal - Nožířské slavnosti

Tato fotbalová utkání ale nebyla jen tak nějakou výplní času, protože přímo souvisela s noži, konkrétně s novou sběratelskou edicí nožů Mikov s názvem Fotbalové legendy. V současnosti jsou z ní na trhu již tři nože - Lubomíra Mistra, Jana Bergera a Jana Kollera, který si právě při utkání hvězd odbyl svůj křest. Celou edici si bylo možné koupit u prodejního stánku Mikova. A koho nezaujaly, vybral si z bohaté nabídky celého sortimentu.  

Nožířské slavnosti

Jako tradičně se Nožířské slavnosti protáhly do noci bohatým kulturním programem. A když večer přes tisíc návštěvníků odcházelo domů, všichni se již těšili na to, co nového přinesou další ročníky. Budou mít co překonávat, protože letošní ročník nastavil laťku hodně vysoko nejen rekordní účastí, ale taky množstvím nadšených reakcí od návštěvníků i účinkujících. Takže nashledanou opět první srpnový víkend 2023.