Nože jako symboly

11. března 2024

Nože jsou samozřejmě především nástroje nebo zbraně. Ale kromě toho již v dávných kulturách sloužily i jako symboly hodnosti a ozdoby, představující moc, prestiž nebo sociální status. V nabídce firmy Mikov takové nože a chladné zbraně najdete i dnes. 

Už z doby bronzové se zachovaly bohatě zdobené dýky, které svědčily o vysokém postavení jejich majitelů. Středověk pak znal mimo jiné ceremoniální meče používané při korunovačních obřadech. Nože, dýky a mečíky pak sloužily k potvrzení společenského postavení vojáků, ale i úředníků,  řemeslníků nebo obchodníků. V duchu této tradice pak třeba ještě v první polovině 20. století měli třeba svůj mečík celníci, jehož věrnou repliku Mikov vyrábí pro sběratele a fanoušky chladných zbraní. 

Do kategorie slavnostních a nebo ozdobných zbraní můžeme v produkci Mikova zařadit pamětní kord, vycházkovou šavli, letecký kordík, pasovací lovecký tesák a lovecké dýky. Ale noži - symboly mohou být například všechny zakázkové nože, luxusní nože Predator nebo lovecké nože s čepelemi s rukojeťmi z kostí, parohu, meteoritu nebo třeba mamutoviny. Jedná se o velmi kvalitní nože s velkým podílem odborné ruční práce. 

Ale jako symboly mohou dobře posloužit i nože standardní - Rybičky se střenkami potištěnými různými vzory, kovové nože Stovka s broušenými skleněnými ozdobami nebo s plastickými obrázkovými rukojeťmi. Mikov navíc nabízí každému zákazníkovi možnost gravírování vlastních nápisů nebo obrázků do čepelí, střenek nebo i dárkových pouzder a krabiček.  

Nůž tedy může být i dnes, stejně jako třeba v době bronzové, symbolem, který o majiteli mnohé vypovídá. Originálně zdobené nože se navíc mohou stát odkazem, který předává z generace na generaci poselství zdůrazňující důležité rodinné nebo společenské tradice. Možná právě vy můžete na takovou tradici upozornit, či novou založit, a předávat dál. Mikov vám v tom bude maximálně nápomocen.