Jaká byla letošní IWA? Vévodil Predator, taktické nože a Kostka

4. března 2024

Stánek Mikova na jubilejní 50. výstavě IWA v Norimberku byl letos jž tradičně v hale číslo 5. A protože celkové hodnocení výstavy bude jistě tématem článků specializovaných časopisů, ohlédneme se za ní z perspektivy vystavovatele.

Navzdory tomu, že ve světě zájem o velké výstavy a veletrhy napříč obory spíše stagnuje nebo i klesá, IWA si stále drží svůj standard. Tím, že se jedná o výstavu zaměřenou na odbornou veřejnost, na stánky nepřicházejí „lovci suvenýrů“, ale většinou návštěvníci, kteří se o nože zajímají. V případě hostů na stánku Mikova byl velký zájem  o vojenské a taktické nože.

Taktický bodák pro útočnou pušku BREN 2, který v licenci ke spokojenosti zákazníků vyrábíme pro firmu ColtCZ Group, byl proto přirozeně jedním z taháků. Ale nezaostávaly za ním ani nože Storm a Repetitor z Projektu válečný veterán nebo velká klasika - UTON. 

Mikov ale vyrábí i armádní nože určené pro konkrétní jednotky. V poslednim roce jsme předávali takto nové typy nožů Javelin, BOP, Slovan, Styx a další. Ve spolupraci s vojáky připravujeme i další novinky, některé z nich budou upravené i pro civilni trh.

Na podobnou skupinu zákazníků pak cílí i letošní novinka - nůž Rescue. Nová generace záchranářského nože umožňuje při akci otevírání v pracovních rukavicích a je vybavena světelnou diodou. 

Trochu jiný pohled na produkci Mikova pak mají obchodníci, kteří spatřují největší komerční potenciál v nožích Kostka a Predator. Predator Mikov vyrábí ve speciálním provedení pro německý trh, kde je omezená délka čepele automatických nožů 80 mm. Pro německý trh je distributorem těchto nožů firma KH Security.  

A elegantní Kostka? Pocity zákazníků shrnul návštěvník, který nůž lakonicky charakterizoval slovy “must have”.