Míříme na setkání nožířských měst do Albacete

2. února 2020

Historie průmyslové výroby nožů v Mikulášovicích přesahuje 300 let. Mikulášovice jsou díky tomu členy mezinárodní asociace měst z nožířskou tradicí, jejichž zástupci se schází každé dva roky. Letos v červnu se už potřetí potkají ve španělském Albacete - kde samozřejmě nebudou chybět Mikulášovice - a tedy ani Mikov.

V Albacete, které leží zhruba v polovině cesty mezi Madridem a Valencií, se nože vyrábí déle než v Českém Švýcarsku - prameny udávají šest století. V současnosti zde vzniká více než 90 procent španělských nožů a příborů a vyrábí se tady ročně zboží v hodnotě kolem 30 miliónů EUR. 

Většina místních tržeb je vytvářena malými a středními podniky, kterých se zde nachází kolem stovky - od nožířských továren přes drobné řemeslníky, obchody až po servisní služby.  Z Albacete se vyváží tři hlavní skupiny nožířských výrobků - pro domácnosti, pro profesionální použití a pro sport. 

Součástí setkání nožířských měst je také konference nožířských muzezí. To naše, které je známo pod jménem Muzeum nožířské tradice, udělalo za poslední dva roky velký pokrok. A proto se těšíme, že se i s ním budeme moci pochlubit a přitáhnout tak do Mikulášovic pozornost celé Evropy.