Kancelářská sponka

6. prosince 2019

tak jí říkáme všichni, ovšem její správný název je „dopisová spona oblá“. Je to vlastně úplně obyčejný kus drátku, který ani nevnímáme, ale bez kterého by velice brzy nastaly ve všech kancelářích světa obrovské problémy.

Sepnutí několika listů papíru k sobě tak, aby nedošlo k jejich poškození a proděravění totiž jiným způsobem, než pomocí „dopisové spony oblé“ ani není možné. A nemluvě o tom, že jeden z jejich konců se může stát třeba ideálním pomocníkem k tomu, abychom otevřeli zaseklou počítačovou CD mechaniku.

Mikov dodává na trh sponky nejen různých velikostí a barev, ale na výběr je varianta - „dopisová spona s náběhem“ Ta, jak již její název říká, nám má pomoci do ní lépe listy papíru vsunout.

Všechny dopisové spony Mikovu (pod značkou Ron) vznikají na speciálních strojích v našem závodě v Lipové. A výroba to vůbec není tak triviální, jak by se mohlo na první pohled zdát. Aby byla jedna spona jako druhá, aby měla optimální pevnost a tvrdost materiálu, aby její zakončení nebylo tak ostré, že by ničilo sepnuté papíry - to vše se musí hlídat a kontrolovat. 

Jak vypadají stroje, které v Českém Švýcarsku tyto tak důležité a přitom nenápadné kancelářské pomůcky vyrábí, ukážeme zase někdy přiště. A i když samozřejmě třeba výroba vyhazovacích nožů Predator je technologicky složitější a také pracnější, přesvědčíme se, že i výroba kancelářských spon potřebuje pořádný fortel a poctivé řemeslo.