Nože jsou ostré a špičaté - zatím

26. září 2019

Ve Velké Británii se nediskutuje jenom o Brexitu, ale velkým tématem je také bezpečnost. Pochopitelně, v zemi již proběhla řada vražedných útoků pomocí nožů, a lidé chtějí řešení. Zajímavým příspěvkem do debaty, o kterém informoval server The Telegraph (a u nás server Echo.cz), je petice, která po vládě žádá zákaz nebo alespoň radikální omezení prodeje kuchyňských nožů s ostrou špičkou.

Jako firma, která vyrábí nože, bychom z podobného řešení mohli mít paradoxně radost. Kdyby ještě navíc špičaté nože byly postaveny zcela „mimo zákon“, mohlo by to znamenat velké „přezbrojení“ domácností i profesionálních kuchyní - což by určitě přineslo zajímavé zakázky. 

Jenže, je však takový zákaz opravdu řešením bezpečnosti? Přece když se zločinci budou chtít dostat k sečné nebo bodné zbrani, zvládnou si ji snadno vyrobit i jinak, třeba z kusu plechu. A opravdu nelze regulovat a zakazovat prodej úplně všeho, taková společnost by přestala být svobodnou.

Na druhou stranu - nůž je skutečně nebezpečným nástrojem. A ano, je to i zbraň. Sám o sobě však ublížit nemůže. Potřebuje k tomu člověka, který ho drží v ruce a který s ním zachází tak, že se nůž stává hrozbou pro druhé. Jenomže stejně tak se může v jeho rukou stát nebezpečnou zbraní kladivo nebo obyčejný klacek či kámen.

Protože tedy problém bezpečnosti nevidíme v nožích, ale v lidech, podporujeme aktivity, které se snaží naši společnost měnit k lepšímu. I proto investujeme do vzdělání, do kultury, do mládežnických sportovních oddílů, rádi se podílíme na projektech typu Válečný veterán, které ukazují na skutečné hrdinství a vlastenectví. 

Jde nám totiž o to, abychom mohli i nadále žit ve společnosti, která si bude vědoma toho, že nože jsou ostré a špičaté, a kde bude drtivá většina lidíé s nimi podle toho zacházet.