Mikov a výroba kancelářských potřeb

10. července 2019

Mikov není pouze továrna na výrobu nožů, ale do našeho sortimentu patří i kancelářské potřeby. Jejich produkce ale není pouze otázkou několika málo posledních let, protože stejně jako výroba nožů i ona má kořeny v minulých staletích.

Bylo to v roce 1867, kdy v Lipové - obci nedaleko Mikulášovic, v srdci Českého Švýcarska,, založil tamní občan Johann Hille továrnu na výrobu slabých plechů (alobalu) a válcovaného drátu. Začal skromně, v jedné hale, ale protože se mu dařilo, brzy výrobu rozšířil až na hal šest. Na přelomu 19. a 20. století se tak stal největší firmou svého oboru v severních Čechách.

Továrna ovšem nezůstávala pouze u plechu a drátu, ale výrobu rozšířila i na nože a kuchyňské nádobí. V časech první republiky se ale zaměřila na výrobu sponek a drobných kovových výrobků, což je program, který v ní v podstatě setrvává dodnes.

Po 2. světové válce byl podnik znárodněn a začleněn do národního podniku KOH-INOOR Mikulášovice. Po roce 1955, kdy byla založen Mikov, se stal jedním z jeho pobočných závodů. Po privatizaci roce 1991 se pak firma v Lipové osamostatnila a přejmenovala na Conmetron, s. r .o. V roce 2017 se po akvizici firmy Mikov s ním opět spojila v Mikov s.r.o.  

A tak pod hlavičku Mikova dnes opět patří kancelářské potřeby - sponky, magnetky, připínáčky, děrovače nebo sešívačky. Jejich značka Ron je známá svými typickými červenomodrými krabičkami nejen v každé české kanceláři, ale i ve značné části kanceláří evropských a světových. Dalším vyráběným sortimentem jsou také spony s nářadím určeným pro průmyslové použití v dřevovýrobě, ale například i v malé truhlářské dílně.