Jak správně zacházet s kuchyňskými noži

3. července 2019

Jestliže investujeme do nákupu kuchyňského nože, samozřejmě chceme, aby nám dlouho a dobře sloužil. Měli bychom proto dodržovat sedm zásad, které jeho životnost prodlouží:

  1. Vyberte si kvalitní kuchyňský nůž.
  2. Krájejte pouze na desce k tomu určené. Ideální deska pro krájení potravin je ze dřeva, které bylo řezané po směru vláken, případně deska z plastu. Nikdy nepoužívejte desky ze skla nebo mramoru, protože nůž spolehlivě otupí.
  3. Kuchyňský nůž po použití ihned omyjte. Zejména ovoce nebo zelenina (například rajčata nebo citrony) obsahují vysoký obsah kyselin. Jestliže jejich zbytky na čepeli zaschnou, kyselina naleptává ostří a může také na čepeli vytvořit skvrny
  4. Pro mytí nože nepoužívejte myčku nádobí. I když například ostří našich kuchyňských nožů Ruby použití v myčce zvládne, chemické a fyzikální reakce, které se myčce odehrávají, mohou působit na střenku. Konkrétně se jedná o účinky soli, nárazových změn teplot a mikročástic, které se uvolňují z ostatního nádobí.
  5. Správě nůž skladujte. Kuchyňské nože by neměly být jen tak položeny do zásuvky, kde se jejich ostří dotýká jiného kovu. Řešení mohou být buďto magnetické držáky na zdi nebo speciální dřevěné špalky na nože.
  6. Pravidelně nůž obtahujte ocílkou. Správná ocílka nůž nebrousí, ale pouze vyrovnává jemné ostří, které se při krájení zvlnilo
  7. Nůž pravidelně bruste. Broušení nožů vytváří správný úhel čepele. V závislosti na četnosti používání by se kuchyňské nože měly brousit jedenkrát až dvakrát ročně. Pokud nám na nožích opravdu záleží, měli byste broušení svěřit do rukou profesionálů.