Zavírací nože bez pojistky

26. června 2019

Zavírací nože se dají dělit podle celé řady kritérií. Jedním z nich je, jestli má nůž pojistku nebo ne. Nože bez pojistky jsou jednodušší, lehčí a také levnější.

Asi nejznámějším představitelem této skupiny jsou nejrůznější varianty tzv. důstojnického nože. Ten vznikl někdy v 19, století a jako typ ho nacházíme již ve více než sto let starých katalozích nožířských továren v Nixdorfu (Mikulášovicích). Mikov ho v současné době dodává na trh pod názvem Stovka

Ale Stovka není mezi noži bez pojistky osamocená. Patří sem i slavná Rybička, dále pak Nožička, nože pro řemeslníky a rybáře, ale třeba také luxusní Pocket

Samozřejmě, tento typ nožů není určený pro nějaké hrubé zacházení a těžkou práci. Lovci je při zpracování ulovené zvěře nevyužijí a neposlouží ani vojákům v boji muže proti muži. Na druhou stranu je tento typ často vybaven i celou řadou dalších menších čepelí, otevíráků, bodců a vývrtek. 

S takovým malým kapesním nožem pak lze vyřešit celou řadu krizových situací - od otevření lahve s vínem až po dotažení šroubku, odstranění izolace nebo otevření balíku z eshopu. 

Možná právě proto jsou nože bez pojistky velmi oblíbené. Najdeme je po kapsách velké části mužů. ae také v kabelkách mnoha žen, pro které tyto nože, aby nebyly pouhým strohým kusem kovu a plastu, vyrábíme zdobené krystaly.