Pověry kolem nožů

19. června 2019

Blíží se prázdniny, táborové ohně a s nimi vyprávění příběhů. Jako inspiraci pro trochu strašidelné vyprávění vám nyní nabízíme některé z pověr, které se týkají nožů. Jak už je dále rozvedete a zapojíte svou fantazii - to už je zcela na vás.

Celosvětově nejrozšířenější pověrou zřejmě je, že nůž by se neměl dávat jako dar, protože svou ostrostí může rozříznout přátelství. Jediná možná obrana proti tomu je, že si za nůž necháte zaplatit drobnou mincí. A proto je dobré minci věnovat zároveň s nožem. Obdarovaný tak má možnost hned za nůž zaplatit a správně by měl ještě při tom vyslovit přání, aby přátelství přetrvalo.

Říká se také, že by se nože neměly dávat jako svatební dary, protože ostré nože by mohly poškodit pevnost manželského svazku. Jestliže tedy chcete někomu věnovat jako svatební dar naše skvělé kuchyňské nože Ruby, nesmíte být buďto pověrčiví anebo také nezapomeňte s nimi dát alespoň dvě drobné koruny. 

Opatrní ale musíme být podle pověr i při broušení nože. Nůž se má brousit ve dne a ne za soumraku, protože tím si můžeme přivodit finanční potíže nebo onemocnět.

Zdá se vám všechno spojené s noži jako negativní? Není tomu tak. Nůž je skvělým pomocníkem nejen při práci, ale i v otázkách magie. Je-li zabodnutý do předních dveří domu, chrání před uhranutím a ďáblem, zabodnutý do kolébky pak chrání dítě před smůlou. Jako výrobci ovšem silně nedoporučujeme zabodávat do kolébky ani Rybičku. Lepší je počkat, až dítě trochu vyroste a věnovat mu ji jako první nůž, se kterým se naučí zacházet.

A konečně, když se blíží k domu čarodějnice nebo ďábel, nůž po nich hozený je prý bezpečně zažene. Tady je ale třeba být také velmi opatrní, protože soudy neberou vážně tvrzení, že někdo hodil nůž po sousedce, protože si myslel, že přichází stará čarodějnice.

Pokud znáte nějaký strašidelný příběh, ve kterém hraje nůž hlavní roli, napište nám ho, rádi ho zveřejníme.