Jak se v kuchyni nepořezat? Desatero bezpečnosti při práci s nožem

12. ledna 2021

Vaření, grilování, pečení a vůbec kuchařské práce v kuchyni, jsou pro mnohé z nás koníčkem a radostí. Ale kuchyně je i místem, kde je třeba být ostražitý, protože hrozí popálení, opaření nebo i velmi nepříjemná řezná poranění od kuchyňských nožů.

Profesionální kuchaři, které sledovat například při krájení cibule, je takřka umělecký zážitek, Na základě zkušeností jsme proto pro vás sepsali desatero zásad, které je třeba při práci s nožem dodržovat. 

  1. Používejte nůž, který je pro danou činnost určen. Krájíte pečivo? Vezměte na to nůž na pečivo. Řežete steaky? Používejte nůž na steaky. V nabídce našich kuchyňských i řeznických nožů, jakožto i luxusních nožů Ruby najdete pro každou práci v kuchyni ten optimální nůž.
  2. Nože udržujte ostré. Tupý nůž není bezpečnější, ale naopak, mnohem víc vás může ohrozit. Návod na broušení nožů najdete zde. K takzvanému “osvěžení” ostří využívejte ocílku
  3. V případě, že nůž vykazuje jakoukoli vadu, nechte ho odborně opravit nebo ho vyřaďte z provozu
  4. Vždy řežte na stabilní a pevné podložce.
  5. Při mytí nožů buďte velmi opatrní. Používejte pouze vlažnou vodu,nikoliv horkou. Taková voda nože tupí, proto nože nepatří ani do myčky. Po mytí nůž dokonale otřete a nenechávejte jej mokrý zbytečně dlouho. 
  6. Ihned po použití dejte nůž zpět na místo, nikdy ho nenechávejte volně ležet tak, aby mohl spadnout.
  7. Když vám nůž padá, nikdy ho nezkoušejte během pádu zachytit. 
  8. Nepoužívejte nůž jako otvírák na konzervy, páčidlo, šroubovák - prostě k tomu, k čemu nebyl určen. 
  9. Nepřenášejte ho zároveň s jiným nádobím, například volně položený na talíři, prkénku a podobně.
  10. Při práci s nožem nežertuje ani neřešte emočně vypjaté spory.