Podpořili jsme vojáky a jejich rodiny výtěžkem z prodeje červených UTONů

17. září 2020

Ve středu 16. září 2020  předal obchodní ředitel Mikova Martin David předsedkyni výboru Vojenského fondu solidarity brigádní generálce Lence Šmerdové symbolický šek v hodnotě 35 000 Kč.

Za vybranou částkou je speciální edice nože UTON v tzv. záchranářské verzi s červenou rukojetí, za kterou stál major Martin Kutil, náčelník oddělení záchranné a výsadkové služby z Velitelství výcviku - Vojenské akademii ve Vyškově. 

Speciálních nožů se vyrobilo přesně 155, což je telefonní číslo zdravotnické záchranné služby. Nože byly prodány příslušníkům Armády ČR, v pravém slova smyslu se tak jednalo o akci, kdy vojáci pomáhali vojákům. 

Moje profesní kariéra je úzce spjata se záchrannou službou. Pro každého záchranáře je důležité mít výrazně barevně odlišeny části pomůcek a vybavení, kvůli rychlému uchopení. Proto mě napadlo, aby bylo držadlo nože červené. Navíc podpořit Vojenský fond solidarity prodejem nože bylo více než významné,“ vysvětlil major Kutil.

UTON červený

Vojenský fond solidarity navázal v roce 2019 spolupráci s firmou Mikov, která v rámci projektu Válečný veterán každý rok uvede na trh bojový nůž inspirovaný zahraniční operací. Unikátní projekt byl oficiálně zahájen 25. července 2019, kdy byla na trh uvedena limitovaná série 200 kusů důstojnického nože M-1917, osobní zbraně válečného hrdiny generála Josefa Bílého. Z této edice se podařilo vybrat pro Vojenský fond solidarity částku 100.000. Kč. Z každého dalšího nového prodaného nože pak poputuje částka 300 Kč do Vojenského fondu solidarity. 

Martin David a Lenka Šmerdová

V letošním roce bude představena speciální edice „STORM “ věnovaná 30. výročí operace v Perském zálivu. Za noži projektu Válečný veterán stojí armádní odborník a designér nožů major Roman Hippík.