Dláta z Narexu Bystřice pomůžou dát práci lidem v Keni

4. června 2020

Problém chudoby v jedné z nejodlehlejších oblastí Keni pomáhá řešit vzdělávácí projekt, jehož součástí je dvouletý učební truhlářský obor. Narex Bystřice poskytl nově vznikajícímu učilišti deset sad základního truhlářského nářadí.

„Když nás s žádostí o pomoc novému učilišti oslovila paní Lejla Abbasová, jejíž nadační fond Asante Kenya místním lidem dlouhodobě pomáhá, vůbec jsme neváhali. Pomoci lidem v Africe v tom, aby doma měli práci, která jim poskytne obživu, jsme považovali za samozřejmost,“ řekl Karel Ježek, majitel společnosti Narex Bystřice.

Oblast Loitta Hills, kde nová škola sídlí, je bohatá na zdroje, především dřevo. Místní obyvatelé je ale neumí proměnit v užitečné produkty. Většina mladých lidí nemá kromě pasení hospodářských zvířat žádné praktické dovednosti.

„Měli jsme možnost nářadí do Afriky předat ještě před tím, než vypukla celosvětová krize s nemocí COVID-19. Byli jsme proto svědky toho, jak místní truhlářský mistr Daniel Aloo ihned společně s žádky nářadí vyzkoušel a byl z jeho kvality doslova unešen,“ řekla Lejla Abbasová.

Firma Narex Bystřice, která patří do skupiny největšího tradičního českého výrobce nožů a kancelářské techniky Mikov, má ve vývoji a výrobě ručního nářadí již více než staletou tradici. Své výrobky exportuje do celého světa. 

„U zrodu nožířské firmy Mikov stál před více než dvěma staletími podnikavý muž z Mikulášovic Ignaz Rösler. Stejně tak v roce 1919 založil dnešní Narex v Bystřici Václav Richter. Věříme, že naše dláta v Keni můžou pomoci, aby se mezi tamními obyvateli našel někdo podobně schopný, kdo bude přímo v místě řešit problémy chudoby a z ní plynoucí ekonomické migrace,“ uzavřel Karel Ježek.