Jenom obyčejná podložka?

13. května 2024

Nedávno jsme dostali od našeho zákazníka otázku, jaké podložky Mikov používá na noži Predator. A je to důležitá otázka. Většinou se zajímáme o to, co je na první pohled viditelné -  o čepel, střenky nebo příložky. Ale na noži jsou i jiné součástky. Jsou skryté, nenápadné a přesto, kdyby chyběly, nůž by pořádně nefungoval. Podložka je jejich typickým zástupcem.

Podložky, jak je známe dnes, tedy jednoduché kovové kroužky, se začaly objevovat s rozvojem průmyslu hlavně u šroubových spojení. Postupem doby se ale přišlo i na to, že když se použijí v zavíracích nožích, nůž se bude lépe otevírat a méně opotřebovávat. Tyto podložky u osy, kolem které se otáčí čepel, bývají ocelové, bronzové, keramické anebo teflonové. A právě ty má ve svých nožích Mikov.

Teflon, polytetrafluorethylen (PTFE), byl náhodně objeven v roce 1938 Royem Plunkettem z firmy DuPont při pokusech najít nový chladící plyn. Během druhé světové války byl teflon aplikován ve vojenském průmyslu, především pro potahování těsnění a ventilů v zařízeních, která byla vystavena agresivním chemikáliím a extrémním teplotám. Do nožů se podložky z teflonu zavedly teprve v 80. let 20. století. 

Hlavním důvodem, proč Mikov zvolil teflonové podložky je, že mají velmi nízký koeficient tření, což zabezpečuje hladké otevírání a zavírání nože. To je důležité u všech nožů, ale zejména právě u vyhazovacího nože Predator. Teflon je také odolný vůči korozi a chemickým látkám, je rovněž velmi lehký, dobře pohlcuje vibrace a nepotřebuje údržbu.