Mikov představil nový nůž Golak z Projektu válečný veterán a předal Vojenskému fondu solidarity šek na 150 tisíc Kč

2. května 2024

Za přítomnosti náčelníka Generální štábu Armády České republiky generálporučíka Karla Řehky, předsedy Podvýboru pro válečné veterány Poslanecké sněmovny Pavla Růžičky, válečných veteránů z misí UNPROFOR a SFOR, Ministerstva obrany, Vojenského fondu solidarity, představitelů Policie ČR, Generálního ředitelství cel a sdělovacích prostředků Mikov slavnostně představil nůž Golak, inspirovaný účastí Armády České republiky na misi KFOR.

„Jsme rádi, že za téměř 5 let své existence Projekt válečný veterán, jehož cílem je podpora válečných veteránů naší armády, ukázal svou životaschopnost a užitečnost,“ řekl obchodní ředitel firmy Martin David. „Vojenskému fondu solidarity jsme díky němu mohli za tu dobu přispět již více než 400 tisíci korunami, a veřejnosti také ukázat na hrdinství našich vojáků.“

Projekt válečný veterán je založen na vydávání číslovaných edic vojenských nožů, které jsou inspirovány jednotlivými zahraničními misemi Armády České republiky. Z každého prodaného kusu Mikov věnuje Vojenskému fondu solidarity 300 Kč. Nůž Golak tak doplnil již vydané nože Storm, Repetitor a limitovanou edici zákopového nože M. 1917 věnovanou památce hrdiny protinacistického odboje generála Bílého.

Nůž Golak je bojová integrální dýka s oboustranným ostřím. Stejně, jako u ostatních nožů projektu, je jejím autorem armádní instruktor boje zblízka major Roman Hippík. Dýka z oceli N690 a s příložkami z materiálu G10  je dodávána v kydexovém pouzdru a společně s ní každý zákazník dostane i brožuru popisující historii mise KFOR a inspirační zdroje pro její výrobu. Na přípravě brožury se podílel Vojenský historický ústav.

Mikov plánuje ve vydávání číslovaných edic nožů Projektu válečný veterán pokračovat i nadále. Další nůž by měl být věnován misi v Afghánistánu.