Mikov vyzývá k odmítnutí používání slonoviny

10. června 2015

Tradiční český výrobce nožů Mikov se veřejně zavazuje, že nebude pro své výrobky nadále využívat slonovinu, a to ani pokud je vybavena legálním certifikátem. Zároveň vyzývá další české firmy, které využívají legální slonovinu, aby od jejího dalšího zpracování a obchodování s ní upustili.

Firma chce tímto svým rozhodnutím podpořit aktivity českého ochránce slonů Arhura F. Sniegoně a upozornit na nesmyslné vybíjení jejich stád pytláky, k čemuž dochází zejména v Africe. Přestože legální obchodování se slonovinou podléhá ochraně CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin), podle Sniegoně na některých trzích dochází právě přes tento certifikát k legalizaci klů z pytláckého lovu.

Sniegoň firmu k podpoře boje proti pytlákům slonoviny vyzval prostřednictvím cestovatele Ladislava Bezděka, se kterým se setkal při jeho expedici „Rybička kolem světa“, kterou Mikov podporuje.

I když je hlavně pro asijské zákazníky slonovina žádaným materiálem střenek nožů, firma se rozhodla tyto požadavky napříště odmítat a vyřadit nabídku nožů ze slonoviny z nabídky.

Odmítnutí používání slonoviny souvisí s dlouhodobou strategií Mikova na podporu ochrany životního prostředí. Kromě zájmu o přírodu firmu k rozhodnutí přiměly také informace o financování teroristických aktivit ze zisku z prodeje nelegální slonoviny.

Mikov je tradiční výrobce nožů pro outdoorové vybavení, lov a volný čas. Firma, která si v letošním roce připomíná šedesát let od vzniku značky Mikov, vyvíjí i nové, moderní nože. V nedávné době uvedla na trh svoji novinku z kategorie tzv. EDC nožů - LIST.