Zavírací nože jsou s námi již tisíce let

9. října 2023

Mikov vyrábí spoustu typů zavíracích nožů. Nejznámější z nich jsou asi nože Stovka, ale také luxusní nože pro gentlemany Pocket nebo lovecké zavírací nože Hunter, Fixir či Hubert. Ovšem zavírací nože nejsou vynálezem posledních staletí, jejich historie sahá mnohem hlouběji, až do starověku.

Asi nejstarší kapesní nůž s kostěnou rukojetí byl nalezen na nalezišti halštatského kulturního typu v Rakousku a nález je datován do období kolem roku 600 př. n. l. Ale zavírací nože používali k boji jak vojáci ve starověkém Římě, tak i hrdinní mořeplavci - Vikingové. 

Zavírací nůž ze starého Říma - vykopávka a rekonstrukce

Nejstarší zavírací nože byly velmi jednoduché, ale postupně se vyvíjely a již v polovině 17. století se v Anglii objevují nože s perem. Byly však velmi vzácné, protože samozřejmě byly patřičně drahé. Teprve s  rozvojem průmyslové výroby se jejich výroba rozšiřovala a zdokonalovala. Dnes je díky metodám přesného stříhání možné vyrábět nejen pera, ale i další díly s minimální tolerancí. Na speciálních lisech tak Mikov z ocelového pásu denně vyrábí tisíce součástí zavíracích nožů, od Rybiček po Predatory.

 

Přesný lis Feintool

Zavírací nože patřily mezi špičkové výrobky Mikulášovických nožířských továren již před více než sto lety. Není proto divu, že značky zdejších výrobců obsadily významnou část výkladů obchodů s průmyslovým zbožím nejen v zemích Rakouska-Uherska a Evropy, ale i v USA.

Popularita zavíracích nožů se již desítky let drží vysoko. Proto i zákazníci, kteří na webu Mikova hledají ideální nůž pro své potřeby, mají mnoho možností. Nůž z luxusní oceli a s exkluzivními materiály střenek, jakým je například tento Hablock, uspokojí ty nejnáročnější. Jednoduchá a klasická Rybička zase ty, kteří hledají jen obyčejného ostrého pomocníka. Z široké nabídky dalších zavíracích nožů si pak vybere určitě každý.