Ocílka

16. prosince 2019

Ocílka je historický nástroj, bez kterého se ale dodnes neobejdou profesionálové, kteří musí denně pracovat s noži a udržovat je ostré. Neslouží k tomu, abychom s její pomocí na noži ostří vytvořili, ale abychom je udržovali - říká se tomu obtahování.

Základním pravidlem při volbě ocílky je, že musí být z materiálu, který je tvrdší ne nůž, se kterým ji budeme používat. Kdyby tomu tak nebylo, nůž by ocílku nejen poškodil, ale zejména by se jeho ostří nezlepšilo. Druhým důležitým pravidlem pak je, že ocílka by měla být delší, než obtahovaný nůž. A konečně profesionálové doporučují, aby nůž i ocílka byly od stejného výrobce. 

Jestliže si tedy například koupíte některý z nožů ze sady Ruby, neměla by vám rozhodně ocílka ze stejné sady doma chybět. Nabídka našich ocílek je ale mnohem širší a to jak do ceny, materiálu i tvaru. Zatímco ocílka Ruby je oválná, další ocílky pak mají průřez kruhový a tak si můžete zvolit takovou verzi, která vám nejlépe vyhovuje nebo na kterou jste již zvyklí. . 

Samozřejmě, jako každé řemeslo, i práce s ocílkou chce cvik a existuje pro ni spousta návodů a postupů. Ideální je najít si někoho zkušeného, kdo nás do obtahování nožů zasvětí a poradí nám jak se vyvarovat základních chyb - tedy toho, že po celé délce čepele neudržíme stejný úhel nebo že se nám podaří ostří zvlnit a vytvořit na něm zuby.