Pláčete při krájení cibule? S nožem Santoku už nebudete

28. listopadu 2019

Minulý týden jsme náš blog věnovali tradicím, že kterých vychází nůž Santoku. Dnes chceme být praktičtější a vyjmenovat jeho výhody oproti běžnému noži.

  1. Nůž Santoku je tenčí než běžný nůž. To znamená, že nůž jídlo více řeže a méně drtí. Při krájení cibule bychom tedy měli méně slzet, protože nůž nebude vytlačovat tolik šťávy.
  2. Nůž Santoku je lehčí. Práce s ním je tedy mnohem méně namáhavá. Oceníte to třeba při krájení zeleniny na velmi tenké kousky. Zeleninu Santoku spíše rozsekne a není tak třeba používat typický houpavý krájecí pohyb, takže práce s ním je rychlejší a efektivnější.  
  3. Nůž Santoku má obvykle mnohem menší úhel čepele (asi 15 stupňů oproti 30-40 stupňů běžného nože). Je to dáno tím, že jedna jeho strana je plochá a druhá strana je zkosená (jako u dláta).
  4. Nůž Santoku má vysokou čepel, která umožňuje drcení, nezajíždí celá například do cibule a také je možné ji používat jako lopatku, na kterou jednoduše nahrneme nakrájenou zeleninu a vhodíme ji pak na pánev nebo do hrnce. 
  5. To, že tvar čepele umožňuje rychlé krájení zároveň neznamená, že nůž nejde používat i klasicky -  tedy houpavými řezy. 
  6. Výbrusy po stranách čepele brání tomu, aby se na něj surovina lepila - to oceníte zejména při krájení masa nebo sýra. 

Pokud jste tedy právě zjistili, že se bez něj doma neobejdete, objednat si ho můžete zde.