Muzeum nožířské tradice žije, není jen o vzpomínkách

17. listopadu 2019

Když v Mikulášovicích vzniklo v roce 2012 Muzeum nožířské tradice, byly to vlastně pouze dvě skromné místnosti v areálu továrny Mikov, které byly otevřeny pouze v pracovní době ve všední dny.

Po změně vlastníka, kdy spojením s firmou Conmetron vznikla silná strojírenská skupina zaměřená na výrobu nožů a kancelářské techniky, dostalo muzeum nový impulz. Po dohodě s městem Mikulášovice se přestěhovalo do prostor v centru města a několikanásobně zvětšilo svou plochu. A co bylo pro návštěvníky také velmi důležité - rozšířilo zejména otevírací dobu na víkendy.  

Muzeum od té doby žije nejen návštěvníky, ale také se rozšiřuje o nové exponáty - a to jak nožířské tak i o výrobky kancelářské techniky. Stále se objevují nové a raritní kousky, protože za téměř tři staletí trvající výrobu v srdci Českého Švýcarska zde vznikly stovky nožů, které stojí za zhlédnutí. 

A nejen to, rovněž firma Mikov muzeum doplňuje o nové výrobky - zejména o raritní a cenné exponáty limitovaných sérií - ať již se například jedná o Rybičku Nespresso, vojenský UTON nebo třeba důstojnický nůž M-1917.

Kromě prohlídky exponátů si návštěvníci v muzeu mohou prohlédnout i historický televizní dokument o firmě, odnést si propagační materiály anebo i nakoupit nové nože, protože v Městském informačním středisku je umístěna prodejna, kde je k dispozici celý sortiment firmy.

Více informací o muzeu najdete na jeho webových stránkách www.munotr.cz.