Co by vám na letošních Nožířských slavnostech také nemělo uniknout

31. července 2023

Letošní Nožířské slavnosti přinesou bohatý program. A proto bychom vás rádi upozornili na některé jeho zajímavé body, které by mohly zůstat ve stínu premiéry nového nože edice Fotbalové legendy s Vladimírem Šmicerem.

I když prezentace ozbrojených složek je na slavnostech vždycky zajímavá, letos budeme svědky opravdu exkluzivního představení příslušníků Policie České republiky. Vůbec poprvé v dějinách slavností přiletí policejní vrtulník, ze kterého slaní policisté ze zásahové jednotky a předvedou svůj taktický postup. Po celý den budou na místě i zkušení policisté připraveni každému nejen vysvětlit, co to znamená práce u Policie ČR, ale také odpovědět na otázky, které se budou týkat policejní techniky i předváděných akcí.

Další výjimečnou příležitostí bude možnost absolvovat minikurz boje zblízka, který povede špičkový armádní instruktor major Roman Hippík. A protože major Hippík je nejen autorem celé řady vojenských nožů a bodáků, bude mít na slavnostech i přednášku o vojenských nožích s praktickými ukázkami. 

Mimochodem, právě jeho nůž Repetitor dostal jméno podle stanoviště mise českých vojáků v bývalé Jugoslávii, které bylo zasaženo 5. srpna 1995 minometnou palbou, při které zahynuli dva z nich. V rámci slavností můžete zdarma navštívit v Muzeu nožířské tradice speciální výstavu Tango 23 - Repetitor s tím, že právě v den slavností uplynulo od celé tragické události 28 let. 

Na své si přijdou i fanoušci automobilů, kteří si budou moci prohlédnout výstavu Veterán klubu. Zároveň ale také i uvidí, jak hasiči postupují v případě vyprošťování zraněných po autonehodě a jak k tomu využívají nový záchranářský nůž Rescue.

Rozhodně se nemusíte bát vzít s sebou na slavnosti děti, které se zcela jistě nebudou nudit. Určitě je zaujme nejen hlavní program, ale i speciálně pro ně připravené soutěže, vystoupení šermířské skupiny Alotrium, skákací hrad, fotbalové šipky nebo zorbing koule.

Těšíme se na vás v Mikulášovicích v sobotu 5. srpna od 12:00.