Neodymové magnety - mají skutečnou sílu

19. září 2019

Mezi kancelářské potřeby, což je vedle nožů a průmyslových spojovačů další velmi významná část výrobního programu Mikova, patří i magnety. Mohou to být samozřejmě ty běžné, které nabízíme v nejrůznějších barevných provedních, ale také neodymové, které jsou velmi zajímavé a chceme se jim dnes trochu více věnovat.

Neodymové magnety jsou vyrobeny ze směsi neodymu, železa a boru. Spojení tří prvků vytváří nejsilnější typ permanentního magnetu, který unese až tisícinásobek vlastní váhy. To samozřejmě okamžitě nabízí celou řadu možností využití. 

Tím nejběžnějším je uplatnění neodymových magentů na skleněných magnetických tabulích. Ale vedle toho jsou vhodné třeba na upevnění okenních stítí proti hmyzu nebo jiných předmětů na kovový podklad. Náš neodymový magnet je sice jenom malou kostkou o délce hrany 1 centimetr, který váží něco málo přes 7 gramů, ovšem sám unese sílu 5,1 kilogramů.

Ale i neodymové magenty mají svá úskalí, na která musíme upozornit. Jednak by se neměly vystavovat teplotě vyšší, než je 80 stupňů, protože pak ztrácejí svou magnetičnost. A to další se týká bezpečnosti. Je zapotřebí s nimi totiž zacházet velmi opatrně. Jejich silné magnetické pole může totiž vymazat data na záznamových médiích, nebo poškodit počítače a monitory. A přitažlivost neodymového magnetu je tak velká, že když se přiblíží k nějaké kovové části, a člověk zapomene v jeho cestě třeba svůj prst, může to opravdu docela bolet. 

Každopádně - je třeba je vyzkoušet!