Moje víra v perspektivu Českého Švýcarska není naivní, říká majitel Mikova

16. září 2019

„S napětím jsem sledoval vyhlášení vítězů soutěže o Vesnice roku 2019, a když zvítězila Lipová, udělalo mi to obrovskou radost,“ řekl Karel Ježek, který v obci úspěšně podniká již od roku 2003. Tehdy převzal místní továrnu na kancelářskou techniku a pod značkou RON její výrobky rozšířil prakticky do celého světa. Díky těmto obchodním úspěchům pak v roce 2017 koupil tradičního českého výrobce nožů Mikov.

Průmyslová tradice Lipové sahá až do roku 1863, když zde Johann Hille založil továrnu na výrobu slabých plechů (alobal) a válcovaného drátu. Na počátku 20. století se firma stala největším výrobce svého oboru v severních Čechách. Později se pak přeorientovala na výrobu sponek a drobných kovových výrobků.  

Spojení továrny v Lipové v roce 2017 s Mikovem vedlo k větší efektivitě jak v Lipové, která se specializuje na kancelářskou techniku, tak v Mikulášovicích, kde vyrábí nožířské zboží. Podnik nyní v Českém Švýcarsku dává práci více než stovce zaměstnanců. Ti se podílí na celé řadě zajímavých projektů, jako byla například Rybička z recyklovaných materiálů pro firmu Nespresso nebo výroba šavlí pro generalitu policie a vězeňské služby.

„Jsem místní patriot, a i když bydlím v nedalekých Mikulášovicích, věřím, že České Švýcarsko, které bývá někdy vykreslováno jako drsný sever, může nabídnout lidem nejen krásnou přírodu, ale také perspektivu dobrého zaměstnání. A to, že Lipová je vesnicí roku 2019 mi potvrzuje, že tato moje víra není jen naivním sněním,“ dodal Karel Ježek.  

Firma Mikov je největším českým výrobcem nožířského zboží, kancelářské techniky a průmyslových spojovačů. Od roku 2019 je její součástí i další český tradiční výrobce ručního nářadí Narex Bystřice.