Jméno autora nožíku rybička stále zůstává tajemstvím

23. března 2017

Tajemstvím je dosud zahaleno, kterého z nožířů ve šluknovském výběžku před více než sto lety napadlo vyrobit střenku zavíracího nože ve tvaru rybičky. Staré katalogy však ukazují, že zákazníci si již tehdy rybičku oblíbili a popularita tohoto nože přetrvala dodnes.

„Rybička je stále nejoblíbenějším a nejznámějším nožem naši produkce. A neplatí to jen u nás, velmi oblíbená je například v USA," řekl Petr Balej, obchodní ředitel firmy Mikov. „Je to mimo jiné dáno tím, že téměř pro každého z nás byla nožíkem spojeným se vzpomínkami na mládí a dětství."

Mikov ale samozřejmě nevzdává snahu o vypátrání jména autora původního návrhu rybičky. „Pokud by se některému historikovi podařilo jejího autora najít, byl by to pro nás objev, který bychom opravdu ocenili," dodal Balej.

 I když v průběhu staleté historie výroby rybičky došlo k některým změnám, například plechové střenky byly nahrazeny zinkovými, a čepel je nyní z nerezové oceli, stále je to ta stejná rybička, jako před desítkami let.

 Design rybičky firma záměrně neinovuje, ale zákazníkům, kteří chtějí více, než obyčejný spotřební nožík, nabízí výrobky z kvalitnějších materiálů - stříbrnou nebo zlatou rybičku. Unikátem je potom takzvaná investiční rybička z pravého zlata a s českými granáty.

 Na fenoménu rybičky se snažili v minulosti přiživovat i někteří výrobci, kteří vyráběli její napodobeniny. Žádná z nich však nedosahuje kvalit originálu. Za výrobu falešné rybičky s logem výrobce padl dokonce soudní rozsudek, který plagiátora odsoudil k náhradě škody a publikování omluvy.

 Mikov je tradičním českým výrobcem nožířského zboží. Vedle rybičky nabízí širokou paletu loveckých, outdoorových, zavíracích a vojenských nožů. Jeho nejznámnějšími výrobky jsou lovecký nůž Fixir, vojenský UTON, vyhazovací nůž Predator nebo pevný nůž pro denní nošení (tzv. EDC) List.