V centru Mikulášovic se slavnostně otevře přestěhované Muzeum nožířské tradice

25. července 2017

Muzeum nožířské tradice ve městě Mikulášovice se slavnostně otevře veřejnosti 1. srpna 2017 ve 14 hodin v nových prostorách Městského informačního centra.

Pásku společně přestřihnou starostka města Miluše Trojanová a ředitel firmy Mikov Karel Ježek. Pozvání rovněž přijali ředitel Státního oblastního archivu v Děčíně Jan Němec, starostové okolních obcí a zástupce regionu České Švýcarsko.

„Umístěním muzea do nových prostor vycházíme vstříc přání návštěvníků, kteří volali po jeho lepší dostupnosti a prodloužení otevírací doby i do odpoledních hodin, o víkendech a svátcích," řekl Karel Ježek s tím, že firma Mikov plánuje muzeum dále rozvíjet, „aby si fanoušci nožů a historie mohli udělat co nejlepší obrázek o nožířské tradici Mikulášovic."

Muzeum nožířské tradice bylo dosud v areálu historického závodu Mikov na okraji města. Přestěhování do nových prostor Městského informačního centra proto nabídne zájemcům o historii nožířství lepší komfort prohlídek i snadnější dostupnost.

„Jsme rádi, že můžeme s Mikovem spolupracovat na aktivitách, které pomáhají rozvíjet kulturu a turistický ruch ve městě. Nožířská muzea jsou třeba ve Francii velmi vyhledávaným turistickým cílem, a proto doufáme, že přestěhované Muzeum nožířské tradice se stane vedle Mikulášovické hvězdárny a rozhledny Tanečnice dalším turistickým magnetem města," dodala starostka Miluše Trojanová.

Muzeum bylo otevřeno 12. května 2012 a mapuje vývoj nožířství ve městě. Kromě historických exponátů zde můžete najít i některé raritní kousky mistrů nožířů, například 60 cm velkou rybičku vyrobenou na zakázku sběratele. Nově je také v Městském informačním centru v Mikulášovicích otevřena podniková prodejna Mikova.

„Je to teprve začátek. Víme, že vystavené exponáty zdaleka nehovoří o celém období vývoje nožířství v Mikulášovicích," dodal Karel Ježek. „Velmi rádi bychom tímto požádali širokou veřejnost o pomoc s doplněním sbírek. Zajímavé exponáty pro muzeum vykoupíme, ale přivítáme také možnost jejich zapůjčení."

Více informací o muzeu, jehož přesná adresa je Mikulášovice č. p. 19 a které je otevřeno denně od 9 do 16 hodin, najdete na jeho webových stránkách www.munotr.cz.