Co má francouzské město Thiers společného s Mikovem?

24. července 2019

Oči všech sportovních fanoušků se nyní upírají na vrcholící Tour de France, a proto Francii chceme věnovat i náš dnešní blog. Stejně, jako jsou Mikulášovice v srdci českého Švýcarska spojeny s nožířstvím, ve Francii má tuto historii město Thiers.

Město má asi 40 tisíc obyvatel a najdeme ho v hornaté krajině centrální Francie v departmentu Puy-de-Dôme, stranou od hlavních francouzských turistických středisek. Nemá své Versailles, sjezdovky ani pláže Azurového pobřeží, místo toho se potýká s četnými sociálními problémy. Protéká jím divoká řeka Durolle, která v minulosti přes transmise přinášela energii četným nožířským továrnám na jejím břehu.

 

Durolle - Thiers

Dnes jsou tyto staré provozy již opuštěny, některé se rozpadají, jiné slouží jako muzea podporovaná granty Evropské unie. Nožířské továrny se přestěhovaly do moderních hal na okraj města. 

Zajímavé je, že zdejší nože, ať už je vyrábí kterákoliv továrna, mají stejný design, na kterém se všichni dokázali dohodnout. A stejně jako Tour de France je svátkem pro cyklistické fanoušky, na počátku května se do Thiers sjíždějí milovníci nožů z celého světa na velkou a proslulou výstavu nožů.

A jak tedy Thiers souvisí s Mikovem? V roce 2016 byly Mikulášovice jedním ze zakládajících členů volného sdružení nožířských měst z celé Evropy. A tak i v místním muzeu najdete ty nejznámnější nože Mikova - v čele se slavnou Rybičkou.