Mikov se Průmyslu 4.0 nebojí - robotizaci dokáže propojit s tradičním ručním řemeslem

19. října 2021

Nový pracovník, který nepotřebuje přestávky, dovolené a může pracovat nepřetržitě - to je robot obsluhující brusku dlát ve výrobní hale Narexu Bystřice, která doposud patřila mezi takzvaná „úzká hrdla“ výroby.

„Od té doby, kdy Mikov v roce 2019 továrnu Narex Bystřice koupil, poptávka po ručních tesařských a řezbářských dlátech neustále strmě stoupá. Vzhledem k situaci na trhu práce pro nás nebylo jiné cesty, než robotizace a přechod na tzv. Průmysl 4.0,“ řekl Karel Ježek, majitel firmy Mikov. 

Přidanou hodnotu všech výrobků Mikova - zejména nožířského zboží, ale i dlát, však stále zůstává nenahraditelný podíl řemeslně odborné lidské práce. Tu zatím automaty plně nahradit nedokážou. Zato zvládnou bezchybně nahradit člověka tam, kde se jedná o mechanickou práci vyžadující vysokou míru přesnosti. 

„Robotické rameno ideálním tempem zásobuje brusku, která dlátům dává požadovaný tvar. Za pomoci optického měření ale také okamžitě rozpozná, pokud při operaci dojde k odchylce proti předepsané toleranci. Díky tomu se nejen zvýšila produktivita práce, ale také její kvalita,“ řekl Marek Kocáb, ředitel Narexu Bystřice a dodal: „Není to ovšem poslední robot v naší firmě. Během příštích týdnů budeme instalovat několik dalších robotizovaných pracovišť.“ 

Mikov je firma sídlící v centru Českého Švýcarska. Je největším českým výrobcem nožířského zboží, kancelářské techniky, průmyslových spojovačů a hřebíkovačů a prostřednictvím Narexu Bystřice i ručního nářadí.

Projekt s názvem „Robotizované pracoviště na výrobu dlát“ podpořil Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost v rámci Výzvy TECHNOLOGIE - XIII.