Rybička stále láká plagiátory, Mikov si to nenechá líbit

3. května 2021

„To, že náš nůž  Rybička stojí někomu za to, aby vytvářel jeho plagiát, se sice může jevit svým způsobem jako vyznamenání, ale ve skutečnosti je to parazitování na práci a úsilí jiných,“ řekl Karel Ježek, ředitel a majitel firmy Mikov.

Mikov se již v minulosti kopírování Rybičky bránil soudně a dosáhl pravomocného rozsudku, který nejen zakázal prodej padělků, ale plagiátorům také udělil citelnou finanční sankci. 

„Firmy, které vyrábí a prodávají neautorizované kopie Rybičky samozřejmě oslovujeme a upozorňujeme je na to, že jednají protiprávně a neeticky. A pokud s nimi nenajdeme společnou řeč, samozřejmě postupujeme dále právní cestou. Zákon přece porušuje jak ten, kdo kopie vyrábí, tak i ten, kdo je prodává. Pravomocný rozsudek nad plagiátory může být pro všechny důrazným varováním,“ pokračoval Karel Ježek.

Rybička se vyrábí v Mikulášovicích již více než sto let a patří k ikonám designu, který vznikl na území České republiky, a který ji reprezentoval na řadě světových výstav průmyslového designu. Nekvalitní plagiáty tak poškozují nejen dobré jméno výrobce, ale i celé vlasti.

Mikov je firma sídlící v centru Českého Švýcarska. Je největším českým výrobcem nožířského zboží, kancelářské techniky a průmyslových spojovačů a hřebíkovačů. Do skupiny firem Mikov patří i největší český producent ručního nářadí Narex Bystřice.