Proč je Predator Blackout černý?

4. dubna 2019

První odpovědí na tuto otázku by mohlo být, že je to především záležitost designu. Paradoxně tomu tak ale není. Elegantní černý design čepele je vlastně jenom vedlejším efektem povlaku DLC, kterým jsou potaženy všechny kovové části nože. A i když se povlaky DLC vyrábí i v jiných barvách, černá je barvou základní.

Povlak DLC (z anglického „diamond-like carbon“) je  složen z uhlíku, který je buďto konfigurován jako grafen (v sp2 konfiguraci) a má výborné kluzné vlastnosti anebo je konfigurován jako diamant (v sp3 konfiguraci), což zajišťuje tvrdost (mikrotvrdost přesahuje 30 Gpa).

Vlastnosti povlaku DLC ho předurčily k využití u namáhaných obráběcích nástrojů, odkud se pak dostal také k nožům. U nich pak zejména lovci ocení nízkou odrazivost světla, která je pod 4 %, takže nehrozí při lovu prozrazení díky odlesku čepele.

Ale tím zdaleka výčet kladných vlastností DLC nekončí.  Nůž s touto vrstvou má vysoké povrchové napětí, takže se na něm nedrží nečistoty a zejména je povlak DLC úplně korozivzdorný. Povlak není možné z nože prakticky odstranit, pouze třeba velmi drahými metodami plazmového leptání, a je proto odolný vůči rozpouštědlům i žíravinám.

Mikov zatím uvedl na trh s povlakem DLC vedle Predatoru Blackout pouze luxusní sérii nožů Pocket. Důvodem je mimo jiné i to, že výjimečné vlastnosti takto upravených nožů jsou vyváženy poměrně velkým navýšením ceny. Predator Blackout proto stojí dvojnásobek toho, co Predator Stonewash, který je vyroben ze stejné oceli N690. Při standardním používání nože běžný uživatel nepozná rozdíl, přesto však je Predator Blackout mezi zákazníky pro svůj design velmi populární.