Proč jen nové nože, jako je List nebo Patron, mají pouzdra z kydexu

28. března 2019

Že je pevné nože třeba přenášet v pouzdrech, zejména kvůli vlastní bezpečnosti, je každému jasné. Po staletí byla tato pouzdra vyráběná z pevné kůže, na kterou dodnes někdo nedá dopustit. Ale s postupujícím technickým pokrokem se na scénu dostávají i materiály nové, moderní. Mezi ty nejpopulárnější patří kydex.

Kydex je slitina plastů extrudovaná ze speciální směsi akrylového polyvinylchloridu. Je to termoplastický materiál, to znamená, že ho lze tvarovat při teplotě 160 stupňů Celsia. Kydex je pevný a otěruvzdorný, dobře se lisuje, brousí a snadno se do něho i vrtá. Proti kůži je odolnější, nemění svou velikost a dobře se čistí. Drobnou nevýhodou může být, že právě díky své velké odolnosti může dokonce způsobit i otěr kovové části nože.

Na trh ho uvedla již v roce 1965  chemická továrna Rohm and Haas jako materiál určený pro interiéry letadel. V roce 1987 pak od firmy odkoupila skupina bývalých zaměstananců ochrannou známku a založila společnost Kydex, LLC. Ta se pak v roce 1990 stala součástí koncernu SEKISUI Chemical. Výroba je umístěná ve městě Bloomsburg v americké Paensylvánii. Kydex se nepoužívá jenom pro pouzdra na nože nebo pistole, ale i v automobilech, letadlech, a jsou z něj také ochranné přilby, zdravotnické pomůcky nebo stojany.

Nejvíce se prodává v černé barvě, ale výrobce nabízí i jiné barevné varianty. Ty jsme využili například pro výrobu doplňkových pouzder k našemu noži List.

A proč kydexová pouzdra nemáme pro všechny naše nože? Kydex totiž vyžaduje takovou konstrukci nože, která ho bude v pouzdře dobře držet. Nůž by tedy měl být s tím zaměrem již navržen. Ale hlavně si musíme být jisti, že tvrdý a odolný kydex nůž používáním nepoškodí. To je důvod, proč kydexová pouzdra nenabízíme k armádnímu noži UTON, kde stále mají přednost klasická pouzdra kožená nebo látková.