Otázky před koupí loveckého nože

14. března 2019

V naší nabídce je celá řada loveckých nožů - například zavírací Fixir nebo Hunter anebo typy s pevnou čepelí. Jak si ale přesně pro vaše účely vybrat ten správný? Protože lovecké nože se kupují na hodně dlouhou dobu, někdy vlastně skoro na celý život, je třeba vše dobře zvážit. Věříme, že když si odpovíte na následující otázky, pomůže vám to správně si zvolit.

Proč ho potřebujete? Jste lovec, který střílí ročně desítky kusů zvěře? Anebo se vám lovecké nože prostě jen líbí a chcete si je brát s sebou na toulky přírodou, kde s nimi maximálně budete u ohně ostřit klacky na opékání buřtů?

Potřebujete spíše pevný nebo zavírací nůž? Pevný nůž je robustnější, je třeba ho nosit v pouzdře a je samozřejmě odolnější při používání. Zavírací nože jsou zase praktičtější a skladnější, ovšem nevydrží tak drsné zacházení, a náročnější je také jejich čištění. Odborníci proto doporučují s sebou brát jako hlavní nůž s pevnou čepelí, a jako záložní do kapsy pak nějaký praktický zavírák.

Lovíte spíše velkou nebo malou zvěř? Jak ji zpracováváte? Pro vyvrhování zvěře je třeba, aby nůž měl dostatečně dobrou pilku na kosti (zámky) a aby s ním bylo možné pohodlně a bez velké námahy zvěř stáhnout z kůže, k čemuž jsou nože vybaveny speciální čepelí.

Jak jste na tom s broušením?  Nůž musí být co nejvíce ostrý, proto by měla jeho ocel mít schopnost držet ostří. Nože Mikov nejdou cestou extrémní tvrdosti, a vychází spíše vstříc myslivcům, kteří si rádi nůž sami a bez větší námahy přebrousí - třeba i v lese.

Sedí vám dobře do ruky? Stejně podstatná, jako čepel, je i rukojeť nože. Musí se hlavně dobře držet a nesmí klouzat. Tradiční rukojeti ze dřeva, kostí nebo parohu jsou pořád pro mnoho myslivců jasnou volbou.

Samozřejmě, výběr toho správného nože je i otázkou osobního vkusu. Snad vám ale tyto otázky pomohou vybrat ten pro vás nejlepší. Kompletní nabídku našich loveckých nožů najdete zde.