K čemu se hlásí Commandos

23. února 2019

Vojenská dýka, kterou prodáváme pod názvem Commandos, je odvozena od zbraně se slavnou tradicí - F-S dýky, která vznikla za druhé světové války. Zkratka F-S jsou úvodní písmena příjmení jejich autorů, slavných anglických vojenských instruktorů boje zblízka W. E. Fairbairna a E. A. Sykese.

Jednalo se o čistě vojenskou zbraň určenou k tiché likvidaci nepřátelských vojáků, zejména hlídek a stráží.  Je proto konstruována tak, aby způsobovala co nejhlubší rány se silným krvácením. Takto zraněný nepřítel nedokázal totiž spustit poplach nebo přivolat pomoc.

Úzká čepel dýky snadno probodla uniformu a překážkou pro ni nebyla ani žebra. Kovovová rukojeť se navíc dobře hodila k rozdávání úderů.

Dýka patřila do výzbroje anglických jednotek commandos, výsadkářů a SAS. Lehce upravenou ji pak používala i americká námořní pěchota. A co je důležité, dýkou byli vybaveni i českoslovenští výsadkáři, kteří byli za II. světové války vysíláni na naše území.

Jeden z autorů dýky, kapitán William Ewart Fairbairn, se také podílel na výcviku výsadku Anthropoid, který v 27. května 1942 provedl vojenskou akci, jejímž cílem byla likvidace generála SS Reinharda Heydricha.

Mikov zařazením této dýky do výrobního programu oslovuje zejména nadšence do zbraní a vojenské historie. Dýka také byla součástí beznadějně vyprodané limitované edice hodinek Prim Orlík Anthropoid.

Dýku Commandos si můžete objednat přímo od nás, ze srdce Českého Švýcarska, prostřednictvím eshopu. Z armádních nožů si zde také jistě vyberete z řady modifikací legendárního UTONu.