Letecký kordík vzor 27

28. listopadu 2022

Jednou z novinek letošního roku je věrná kopie leteckého kordíku vzor 27. Patří mezi výrobky, ze kterých máme velkou radost, protože v sobě nese jednak pořádnou porci řemesla a také připomíná výraznou osobnost naší prvorepublikové armády.

S myšlenkou na zavedení této zbraně pro důstojníky a rotmistry československého letectva přišel v roce 1925 generál Stanislav Čeček, v té době přednosta Vojenské kanceláře prezidenta republiky. Důvodem bylo to, že běžně používaná důstojnická šavle nebyla pro letce vhodná.

Kordík měl být nošen při všech služebních úkonech i všech reprezentačních příležitostech. 

Ve službě měl být pomocí dvou řemínků s karabinkami zavěšen na důstojnickém opasku, k vycházkovému stejnokroji se pak nosil pod blůzou. Třapec nebyl ke kordíku předepsán.

Po okupaci Československa nacistickou Třetí říší přestal být kordík používán. Po úpravě státního znaku byl ale stále jako vzor 1940 nošen důstojníky a rotmistry vzdušných sil Slovenského štátu. 

K 1. prosinci 1945 bylo v rámci rozsáhlejších výstrojních úprav nošení šavle a kordíku v československé armádě zrušeno (VV MNO č. 46 z 1. prosince 1945).

Pokud uvažujete o rozšíření své sbírky chladných zbraní o tento jedinečný kus, objednat si ho můžete zde.