RWL 34 - ocel s příběhem, která vzdává poctu

15. dubna 2024

Mezi exkluzivními noži Predator, které patří mezi prémiové výrobky firmy Mikov, najdete vedle nožů z damascenské oceli i Predatory z oceli RWL 34. Je to vysoce kvalitní prášková ocel, která má vysokou schopnost udržet ostří a je odolná proti opotřebení i korozi. Název oceli však není žádný náhodný shluk písmen, ale připomíná významnou osobnost světového nožířství.

Písmena v názvu oceli jsou poctou Robertu W. Lovelessovi, který poprvé použil japonskou práškovou ocel na kuličková ložiska ATS 34 k výrobě nožů. Číslovka 34 pak odkazuje na počet komponent, ze kterých je původní ocel vytvořena. Její vynikající vlastnosti vychází z toho, že jejím základem je optimální kombinace uhlíku, chromu, molybdenu a vanadu.

Robert W. Loveless, přezdívaný Bob Loveless nebo R. W. Loveless, byl americký výrobce nožů a designér, který zásadně ovlivnil současné nožířství, protože pro výrobu nožů propagoval používání nerezových ocelí ještě v časech, kdy se nože většinou vyráběly z ocelí uhlíkových. Do nožířství také zavedl řadu nových konstrukčních prvků, které se postupně staly standardem, jako jsou čepele typu "drop point". Mikov tento typ čepele například používá u svého zavíracího EDC nože Elipt

Loveless se zároveň nebál pro výrobu nožů využívat nové materiály. Příkladem je Micarta. Lisovaný materiál vyvinutý v první polovině 20. století na bázi pryskyřice sloužil hlavně jako izolant v energetice. Teprve v 60. a 70. letech Loveless Micartu objevil pro nože, když hledal materiál pro rukojeti, který by byl odolný vůči vlhkosti i chemikáliím a zároveň poskytoval příjemný úchop. Nůž Repetitor, který Mikov vyrábí v rámci Projektu válečný veterán, potvrzuje, že Loveless opravdu volil dobře.

Ocel RWL 34 je tedy vlastně více, než jen materiálem pro výrobu nožů. Je to symbol odvahy jít vlastní cestou, neustálé touhy po inovaci a snahy překonávat očekávání. Použitím této oceli ve svých modelech Predator Mikov nejen uznává kvalitu materiálu, ale také si cení odvahu a inovativnost, které Loveless ztělesňoval. RWL 34 je vlastně kus živé historie, který si uchovává kousek duše svého tvůrce.

Predatory z oceli RWL 34 najdete zde:

Predator s dřevěnou střenkou

Predator s kostěnou střenkou

Predator se střenkou z parohu

Predator se střenkou z buvolího rohu